Kurs iOS - tworzenie gry od A do Z

Stwórz kompletną grę na platformę iOS - od koncepcji do dystrybucji w App Store

Z tym kursem otrzymasz certyfikat!

Jaki kurs wybrać? Poradnik Programisty

Konkurs - Kup, zrecenzuj kurs i wygraj iPad

Tworzenie gier na system iOS nie musi być trudne!

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek urządzenie mobilne to z pewnością obok aplikacji użytkowych instalujesz na nim również gry. Saga Angry Birds, Cut the Rope czy Plants vs Zombies to tytuły, które pomimo swojej prostoty i dwuwymiarowej grafiki zdobyły olbrzymią popularność i rzeszę fanów również na platformach iOS i MacOS.

Jeżeli chciałbyś tworzyć podobne gry, ale nie wiesz od czego zacząć to ten kurs jest właśnie dla ciebie! Sprawdź jak przy użyciu frameworka Sprite Kit można w łatwy i szybki sposób tworzyć rozbudowane projekty gier.

Autor na co dzień zajmuje się tworzeniem gier i aplikacji, które cieszą się dużą popularnością w App Store. Na przykładzie jednej z nich pokaże ci jak od A do Z stworzyć własną grę.

W kursie pracujemy na wersji Xcode 5. Do komfortowej pracy przyda ci się znajomość podstaw programowania w Objective-C.

Sprite Kit

Sprite Kit

Na samym początku poznasz zasadę działania i ogromne możliwości frameworka Sprite Kit. Dzięki kompletnej integracji tego frameworka ze środowiskiem Xcode możesz skupić się na tworzeniu samej gry i nie martwić się o zewnętrzne wsparcie czy zarządzanie jej silnikiem.

Particle Editor

Particle Editor dodany do najnowszej wersji Xcode pozwoli ci w prosty sposób tworzyć efekty wizualne w twojej grze. Od teraz nie sprawi ci żadnego problemu dodawanie deszczu, ognia czy wybuchy do sceny w twoje grze.

Xcode
Optymalizacja grafiki

Fizyka w grze

Kolejnym ważnym zagadnieniem dla każdego programisty jest fizyka gry. W kursie dokładnie omówiliśmy ten temat, dzięki czemu twoja gra zyska na naturalności. Wykrywanie kolizji czy kontaktów między obiektami jest bardzo istotne, a dzięki zastosowaniu frameworka Sprite Kit jest teraz bardzo łatwe.

Postać w grze

Dużą uwagę poświęciliśmy na omówienie głównej postaci gry. Dowiesz się jak stworzyć postać, jak zaprojektować jej klasę oraz główne akcje. Następnie przy użyciu efektu parallax zobaczysz jak łatwo stworzyć ruchome tło oraz przygotować przeszkody w grze.

Fizyka
Levele

Levele

Każda rozbudowana gra składa się z kilku poziomów trudności. Z tym kursem poznasz zasady tworzenia architektury gry oraz dowiesz się jak zczytywać informację o danym levelu z plików plist.

Integracja

Na sam koniec pokażemy jak zintegrować swoją grę z Facebookiem czy Twitterem, a także jak udostępnić tablicę wyników w Game Center. Dowiesz się również jak zacząć zarabiać na swojej grze dzięki systemowi reklam z iAd.

Facebook, Twitter
Maciej Cupiał
O autorze

Maciej Cupiał to programista iOS, który posiada kilkuletnie doświadczenie w programowaniu, ostatnie lata głównie w Objective-C. Swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w kilku międzynarodowych projektach. W wolnej chwili szaleje za piłką nożną i szuka dobrych burgerów. Wybrane projekty dostępne na App Store

Jak korzystać z kursu?

Pobierz z AppStore Pobierz z Google Play

Spis treści

Wprowadzenie
Wstęp 1m 12s Dostęp po zakupie
Omówienie projektu - docelowa gra 2m 32s Dostęp po zakupie
Co jest potrzebne? 1m 01s Dostęp po zakupie
Dlaczego Sprite Kit? 4m 00s Dostęp po zakupie
Podstawy Sprite Kit
Pierwszy projekt 0m 59s Dostęp po zakupie
Czym jest scena? 8m 49s Dostęp po zakupie
Krótko o Node 3m 21s Dostęp po zakupie
Game Loop 3m 45s Zobacz darmową lekcję
Tworzenie pierwszej postaci 10m 22s Dostęp po zakupie
SKTextureAtlas - Twoja postać żyje! 7m 03s Zobacz darmową lekcję
SKAction - omówienie szczegółowe 9m 06s Dostęp po zakupie
SKEmitterNode - efekty specjalne 4m 58s Dostęp po zakupie
SKVideoNode - dodawanie wideo 2m 56s Dostęp po zakupie
Omówienie podstaw fizyki 8m 14s Dostęp po zakupie
Wykrywanie kolizji i kontaktów 9m 42s Dostęp po zakupie
Przejścia między scenami 2m 30s Dostęp po zakupie
Twoja pierwsza gra
Omówienie projektu startowego 3m 31s Dostęp po zakupie
Architektura projekty - klasy 5m 50s Dostęp po zakupie
Tworzenie głównej postaci 5m 40s Dostęp po zakupie
Klasa postaci 9m 12s Dostęp po zakupie
Tworzenie przeszkód 13m 14s Dostęp po zakupie
Background - efekt parallax 2m 14s Dostęp po zakupie
Kontakt pomiędzy obiektami 7m 36s Dostęp po zakupie
Metody delegata oraz dzwięki w grze 4m 26s Dostęp po zakupie
Tworzenie obiektów dodatkowych 6m 01s Zobacz darmową lekcję
Tworzenie kilku poziomowej gry - pliki plist 2m 06s Dostęp po zakupie
Zarządzanie levelami 4m 37s Dostęp po zakupie
Implementacja Level Managera 8m 43s Dostęp po zakupie
Aktualny wynik na ekranie 3m 18s Dostęp po zakupie
Zaliczenie levelu 9m 04s Dostęp po zakupie
Wstrzymanie gry i implementacja UI 3m 31s Dostęp po zakupie
Pauzowanie, wznawianie i resetowanie gry 11m 13s Dostęp po zakupie
CoreMotion - wykrywanie ruchu 3m 31s Dostęp po zakupie
Muzyka w tle 4m 20s Dostęp po zakupie
Integracja z Facebook i Twitter 2m 22s Dostęp po zakupie
Integracja z Game Center 13m 33s Dostęp po zakupie
Integracja z iAd 4m 25s Dostęp po zakupie

Recenzje (16)

Średnia ocena 4.9 5

Znakomity kurs, poprowadzony bardzo dynamicznie i bez zbędnego powtarzania w kółko tych samych oczywistosci. Pozwala zapoznać się z biblioteką Sprite Kit i w rezultacie stworzyć własną grę - platformówkę.

Aleksander Kóska 170 dni temu

Kurs IOS to ciekawy i zarazem nie łatwy do odnalezienia zbiór materiałów na temat programowania gier na tą platforme . W kursie można znaleść też róznego rodzaju praktyczne podpowiedzi związaje z zagadnieniem.

Artur Gręziak 218 dni temu

Cała wiedza przedstawiona została w bardzo prosty i zrozumiały sposób, nawet dla kogoś kto nie miał wcześniej styczności z programowaniem pod urządzenia mobilne

Eryk Osiński 265 dni temu

Jeśli czasem zastanawiasz się czy dasz sobie radę z tworzeniem gier, to ten kurs powinien przekonać Cię, że nawet zaczynając od zera można własnymi siłami nauczyć się podstaw programowania. Kurs jest naprawdę rewelacyjnie i nowatorsko przygotowany nawet dla osób które przedtem tylko myślały o pisaniu gier. Poziom jaki prezentuje prowadzący tłumacząc krok po kroku sposób napisania gry pozwala w pełni rozwinąć skrzydła w napisaniu własnego projektu na urządzenia z systemem iOS. Dzięki tej wiedzy jaką zdobyłem przez kurs tworzenia gier od A do Z na iOS udało mi się zaprojektować swoją najlepszą do tej pory grę. Mechanika konstrukcji gier zawarta w tym kursie pozwala na niewiarygodnie dużo możliwości. Wzorując się na własnym przykładzie chciałbym bardzo polecić ten kurs osobą, które zawsze marzyły o stworzeniu własnej gry, ale nigdy nie wiedziały jak się za to zabrać. Bardzo dobry zakup :)

Lukasz Slodecki 355 dni temu

Kurs jest interesujący i stoi na bardzo wysokim poziomie. Pokazuje jak przy pomocy framework'a SpriteKit tworzyć efektywne i efektowne gry na platformę iOS. Po ukończeniu kursu można zacząć już na własną rękę pisać własne gry na tę platformę.

Dominik Kopaczka 359 dni temu

Bardzo dobry kurs. Wszystko konkretnie i zwięźle przekazane. Z baczną uwagą oczekuje na więcej podobnych kursów na platformę IOS.

Bartłomiej Lańczyk 506 dni temu

Świetny kurs. Odpowedzial na dużo moich pytan związanych z projektowaniem efektywnej gry. POLECAM!

Mariusz Koczara 521 dni temu

Dobrze przygotowany i przemyślany kurs. Autor oparł szkolenie na przykładzie konkretnej działającej aplikacji przygotowanej od A do Z.

Tomasz Waliński 571 dni temu

Kurs przygotowany przez Profesjonalistów. Wszystko świetnie przygotowane i wytłumaczone. Mega plus dla wideo przekazywania wiedzy. Jest to o wiele skuteczniejsza forma przekazu wiedzy niż czytanie grubej książki. Fakt książka opisuje zagadnienie dogłębnie, ale to co wykorzystuje się w codziennej pracy spokojnie można przyswoić oglądając kursy. Pozdrawiam Ekipe StrefaKursow.pl

Antoni Matusz 905 dni temu

Kurs jest bardzo interesujący i na wysokim poziomie chociaż osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z iOS mogą czuć się nieco zagubieni. Dzięki kursowi napisałem swoją pierwszą gierkę i co najważniejsze zarobiłem już na niej pierwsze $, więc śmiało polecam.

Marcin Niedzielak 906 dni temu

Bardzo profesjonalnie przygotowany kurs. Dzięki temu kursowi dowiesz się, jak krok po kroku napisać grę dla urządzeń z systemem IOS. Gorąco polecam.

Piotr Ciaputa 1056 dni temu

Znając podstawy iOS w bardzo prosty sposób, za pomocą SpriteKit możesz tworzyć ciekawe gry na telefon i tablet. Kurs przygotowany jest profesjonalnie oraz prowadzony jest bardzo ciekawie. Krok po kroku poznasz tajniki budowy gry oraz razem z instruktorem ją stworzysz. Polecam, bo na prawdę warto.

Rafał Kwaśniak 1110 dni temu

Kurs przyjazny, ciekawy, dokładny. Dla gry platformowo-zręcznościowej opisuje wszystkie ważne aspekty. Przydałoby się podejście też do innych typów gier.

Łukasz Andrzejewski 1167 dni temu

Co do kursu mam mieszane uczucia. Początek zapowiadał się bardzo dobrze. Lubię gdy kod jest pisany na bieżąco i tłumaczony (do takich standardów jestem przyzwyczajony z zachodnich poradników). Tutaj niestety tego zabrakło. Gdy przychodzi moment tworzenia własnej gry. Całość jest już napisana i tylko na szybko tłumaczona. Co w moim przypadku się nie sprawdza. Ostatecznie jednak polecam. Na pewno ktoś, coś z tego kursu dowie się nowego.

Grzegorz Kubieniec 1196 dni temu

Bardzo dobry kurs. Jak zwykle na Strefie Kursów.

Jarosław Remesz 1198 dni temu

Rewelacja! róbcie więcej takich kursów

Stefan Skupień 1202 dni temu

wcześniej
80
59
do końca 2 dni 15 h 24 min

Szkolenie zawiera

 • Możliwość pobrania pliku
 • Możesz pobrać pliki z kursem i zachować kopie.
 • Nielimitowany dostęp
 • Oglądasz kursy gdzie chcesz i kiedy chcesz.
 • Stałe aktualizacje
 • Szkolenie będzie na bieżąco aktualizowane, a Ty będziesz miał dostęp do wszystkich nowych lekcji.
 • Dodatkowe materiały
 • Wraz ze szkoleniem otrzymasz wszystkie pliki użyte w kursie.
 • Certyfikat ukończenia
 • Na koniec otrzymasz certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.
 • Dostęp z urządzeń mobilnych
 • Masz dostęp do szkolenia również z urządzeń mobilnych i możesz uczyć się w dowolnym miejscu.

Informacje o kursie

 • Poziom Średniozaawansowany
 • Poziom Średniozaawansowany
 • Czas trwania 3,5 godziny
Ścieżka kariery - Certyfikowany Programista

Czy wiesz, że ten kurs możesz nabyć, aż 20% taniej w ścieżce Certyfikowany Programista

Sprawdź szczegóły

Autor

Maciej Cupiał

Maciej Cupiał

Programista i autor aplikacji na system iOS

Maciej Cupiał to programista iOS, który posiada kilkuletnie doświadczenie w programowaniu, ostatnie lata głównie w Objective-C. Swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w kilku międzynarodowych projektach. W wolnej chwili szaleje za piłką nożną i szuka dobrych burgerów.

Szybka pomoc

FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania)

888 223 111